پیام دبیر علمی همایش به مناسبت برگزاری سومین همایش روانشناسی و آسیب های اجتماعی
1398/02/30

به نام حضرت دوست

 

با شکر و سپاس بي‏منتها و حمد و ثناي بي‏پايان به درگاه حضرت حق که انسان را به زيباترين صورت آفريده است و با سلام و درود به محضر پيامبر اسلام حضرت محمد مصطفي (ص) و ائمة معصومين صلوات‏الله عليهم اجمعين و تقديم بهترين سلام‏ها و درودها به ارواح طيبة شهداي انقلاب اسلامي ايران و نيز با تقديم گرم‌ترین سلام‌ها و درودها به یکایک استادان، پژوهشگران، دانشجويان و فرهيختگان.

در چشم‏انداز کنوني، در حوزة علوم انسانی، به ويژه روان‌شناسی و جامعه‌شناسی، وقايع فراواني رخ داده، پژوهش‏هاي بي‏شماري صورت گرفته‏، انديشه‏هاي نويني متبلور گشته، روش‏هاي جديدي ارائه گرديده و افق‏هاي روشن‏تري آشکار شده‏ است. تمامي اين شناخت‏ها، تحولات و پيشرفت‏هاي روزافزون، به ما کمک مي‏کند تا به کميت و کيفيت زندگي شهروندان کشور عزيزمان غناي بيشتري ببخشيم و به آنان خدمات اجتماعی و رفاهی بهتری ارائه دهيم و به انسان‌ها نگاه دوستانه‏تر، مثبت‌تر و ژرف‏تري داشته ‏باشيم. بدون ترديد در هزارۀ سوم ميلادی شهروندان ايرانِ اسلامي حق دارند از رفاه شایسته‌ای و خدمات آموزشی و اجتماعی مناسبی بهره‏مند شوند تا به بالاترين ميزان بهزيستی، رشد و توسعۀ همه‌جانبه نايل گردند.

از اين رو، بسيار خرسنديم که در نظر است با همت و تلاش چندين سازمان و انجمن علمی، سومين همايش ملی روان‌شناسی و آسیب‌های اجتماعی در تاريخ  بیست و هشتم آذر ماه 1398 برگزار شود و به بررسي و واکاوی مسائل و مشکلات، شناسايی علت‌ها و موانع، راهکار‏ها و راهبردهاي اجرايي از منظر فردی، خانوادگی، آموزشگاهی و اجتماعی بپردازد.

بنابراين از يکايک استادان، پژوهشگران، دانشجويان و فرهيختگان عزيز و ارجمند، صميمانه دعوت به عمل می‌آيد با ارائه مقاله‌های علمی و پژوهشی خود به اين همايش، مشارکتی فعال و پويا داشته باشند تا به بتوان با همفکری و همدلی ميان دولت و ملت به رشد و توسعۀ لازم و برقراري ارتباط نزديک ميان شهروندان، خانواده‌ها، مراکز آموزشي و دانشگاه‌ها و مسئولان کشور نايل شويم. در اين راستا در نظر است به منظور بسترسازي مناسب در تمام ابعاد اجتماعي و فرهنگي، زمينۀ مشارکت تمام سازمان‌ها و مؤسسه‌های دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد براي حضور هر چه بيشتر در اين همايش فراهم شود.

ما با برگزاری این همایش در نظر داریم به مسئولان و کارشناسان قوای مجريه، مقننه و قضاييه بگوییم که شهروندان اين جامعه حق دارند از فرصت‌های برابر بهره‌مند شوند و نیز حق دارند از کميت و کيفيت زندگی لازم و رفاه، خدمات و امکانات مناسب استفاده کنند. از این رو، ما وظیفه داریم زمینۀ رشد و تعالی يکايک شهروندان را در تمام نقاط شهری، روستايی و عشايری کشور فراهم سازیم و در جهت محرومیت‌زدایی و رفع موانع بکوشیم. هدف دیگر همایش ایجاد حساسیت نسبت به حقوق و نیازهای افراد با نيازهای ويژه و خانواده‌های آنان است. همچنین آشناسازی دست اندرکاران جامعه نسبت به منابع طبيعی، منابع انسانی و توانمندی‌های افراد جامعه، هدف دیگر همایش را تشکیل می‌دهد که بدون ترديد تحقق این هدف‌ها؛ همکاری، هماهنگی، همفکری و همدلی تمام نهادها و سازمان‌های مربوط را می‌طلبد.

امید است این همایش با لطف و عنایت خداوند سبحان و مشارکت و حمایت‌های صميمانۀ شما بتواند به هدف‌های مورد نظر دست یابد و موجب پدیدآیی یک جریان هم‌اندیشی ارزشمند بین استادان، کارشناسان، برنامه‌ريزان و اندیشمندان برای ارائه خدمات بهينه به شهروندان جامعه در سراسر ايران اسلامی شود.

در پایان وظيفۀ خود می‌دانم از تمامی سازمان‌ها و کلیه کسانی که در حُسن برگزاری این همایش ما را یاری می‌کنند، پيشاپيش صمیمانه تقدیر و تشکر کنم و سلامت، بهروزی و توفیقات روزافزون همۀ آنان را از خداوند منان درخواست نمایم.

استاد روان‌شناسی دانشگاه تهران و دبیر علمی همایش

     دکتر احمد به پژوه